HEJ DZIEWCZYNY! Akcja Menstruacja w naszej szkole!

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego fundacja Akcja Menstruacja wystartowała z kolejnym po „Punktach Pomocy Okresowej” ogólnopolskim projektem. Program „Hej, dziewczyny!” skierowany jest do szkół, w których zjawisko ubóstwa menstruacyjnego jest szczególnie silne. Według inicjatorek akcji rozwiązaniem problemu opuszczania lekcji przez uczennice z powodów fizjologicznych jest umieszczenie w szkolnych toaletach specjalnie oznaczonych pudełek z darmowymi środkami higienicznymi: podpaskami, tamponami i wkładkami. Celem programu jest również przełamywanie barier edukacyjnych na temat okresu, a inspiracją do powstania projektu były rozwiązania, które funkcjonują w Wielkiej Brytanii, gdzie produkty menstruacyjne dostępne są we wszystkich szkołach i na uczelniach.

W ramach akcji ponad 100 szkół wybranych na podstawie zgłoszeń otrzyma wsparcie produktowe. W pierwszej kolejności pomoc uzyskają placówki z mniejszych miejscowości, gdzie ubóstwo menstruacyjne jest problemem na większą skalę. Każda szkoła objęta programem, co miesiąc otrzyma zapas środków higienicznych, które umieszczane będą w specjalnie oznakowanych pudełkach w toaletach. „Liczymy, że trend na pudełka zacznie zataczać jeszcze szersze kręgi”, mówią założycielki organizacji Akcja Menstruacja. Fundacja planuje także zorganizowanie zajęć edukacyjnych dotyczących okresu z udziałem ekspertów oraz wydanie poradnika na temat prawidłowego dystrybuowania środków menstruacyjnych, aby zwiększyć świadomość problemu ubóstwa menstruacyjnego wśród uczennic.

Liceum Społeczne im. prof. Piotra Zaremby w Dziwnowie zostało zaopatrzone w niezbędne środki higieniczne w ramach środków  pozyskanych od organu prowadzącego – Stowarzyszenia na Rzecz Kultury i Edukacji.

hej-dziewczyny-okresowa-rewolucja-w-polskich-szkolach-Untitled-design-2020-09-09T120702.838 IMG_20200929_151850